Havalı Silah Seçimi / Nasıl Bir Havalı Tüfek Seçmeliyim?

Beğenerek okuduğum yurt dışı kaynaklı sitelerden birinde rastladığım bu makaleyi boş vaktim de olunca biraz Türkçeleştirip, kendimce eklemeler yapıp biraz özetleyerek havalı silah seçiminde aklı karışan yeni hobidaşlarımızın işine yarayabilir düşüncesiyle yayınlamak istedim. Forumlarda sürekli olarak yeni tavsiyeler isteniyor genel olarakta aynı sorularla karşılaşılıyor. Makale bunun üzerine


Ne tam bir çeviri ne de tam olarak benim cümlelerimden oluşan bu yazı yurt dışı internet sitelerinden birinden yapılan "alıntı" niteliğindedir.
Orjinal metnin linkini aşağıda veriyorum.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Günümüzde havalı tüfek seçimi ilk etapta sanıldığının aksine çok daha karmaşık bir iş olabilir. Öyle ki eskiye nazaran ülkemiz piyasasında çok fazla çeşit bulunmaktadır. 


Havalı tüfek seçimi başta basit bir olay gibi görülürken internet vs araştırmaları fiyat karşılaştırmaları tüfek türleri vs. incelendikçe çok çok karmaşık bir hal alır. Bu karmaşayı gidermek adına birkaç temel soru ile tüfek seçimi üzerinde duralım.


1)Havalı Silahınızı Kullanım Amacınız Nedir?


Birçok durumda bu sorunun yanıtı genel kullanım adı altında tüm kullanımların bir kombinasyonudur. Yani atıcı alacağı tüfekle hem plinking, hem field target, hem haşere kontrolü ve av (burada unutulmaması gereken husus havalı tüfeklerle avlanmanın ülkemiz de yasak olduğudur) hem de tahribat hedeflemektedir. Ancak alacağı tüfek bunlardan birini yada birkaçını en iyi şekilde gerçekleştirmesine izin verecektir.


Havalı silah modelleri belirli piyasa ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına oluşturulduğundan birinci soruya cevap vermek yani ne istediğini bilmek büyük önem taşımaktadır.
Örneğin plinking ve field target için magnum sınıfı bir tüfek yeterli olabileceği gibi orta güçte bir tüfek bu konuda daha elverişli olacaktır.


2) Atış Mesafesi ve Aranan Menzil Ne kadar Olacaktır?


Havalı silahlar; Light, Orta Güçlü, Magnum ve Süper Magnum (özel üretim-modifiye) olarak güç yönünden 4 kategoriye ayrılmaktadır.
Bu noktada önemli olan güç beklentimiz ve ihtiyacımız doğrultusunda güçlü tüfek tercihimizin doğru yapılmasıdır. Genel olarak, hafif güçlü silahlar; plinking, atıcılık ve küçük haşere kontrolünde kabaca 35 yarda için çok uygundur.
Bu yalnızca 35 yarda mesafede kullanılacağını ifade etmez tabiki fakat en özellikle plinking ve hedef atışlarında en yüksek verimi bu mesafelerde verecektir.


Orta güçlü havalı silahlar bu aralığı 50 yarda olarak genişletmektedir. Magnum ve süper magnum silahlarsa bu etkili aralığı/menzili 65-70-80 metre aralığına kadar uzatacaktır.


Burada bir noktaya önemle değinmek gerekirse etkili menzilleri belkide 200 metre olabilecek tüfeklerin 80 metrelerle sınırlı tutulmasıdır. Bu da etkli menzil kavramının yalnızca güçle ilişkili olmadığını göstermektedir. Etkili menzil doğru atış yüksek güçten ziyade tüfeğin tepmesinin tölere edilebileceği mesafeyi belirtmektedir. Magnum yaylılar yüksek güç üretmek adına geliştirilen sistemlerinin bir dezavantajı olarak fazla tepmektedirler bu da isabeti olumsuz yönde etkilemektedir.
Bu noktada amaçlanan atış mesafesinin belirlenmesi önemlidir ve tüfek tercihinde tüm artı ve eksi yönleriyle mutlaka ele alınmalıdır.


Diğer Hususlar


Öncelikle birinci ve ikinci sorular cevaplandıktan sonra sıra alınmak istenen tabanca veya tüfeğin tipine gelir. Burada da ciddi bir çeşitlilik ile karşılaşabilir ve kararsız kalabilirsiniz.
Bu noktada Yaylı (alttan kurma, namludan kurma, yandan kurma), PCP (önceden doldurulabilir sistem) Multipum Sistem, CO2 sistem, Gasram sistem gibi sistemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
Burada unutulmaması gereken bütün sistemler piyasada olduğuna göre her birini cazip kılan birer özelliğinin bulunmasıdır.
En fazla ikilemde kalınan yaylı mı pcp mi sorusunun cevabı iyi düşünülmelidir. Küçük bir ipucu vermek gerekirse Yaylı-Gasram tüfek tercih edilmesi durumunda daha az teferruat ile atış yapma olanağı bulunurken, atıcılıkta bir diğer önemli nokta olan dürbün tercihinde biraz sınırlı alternatifiniz olacaktır.
PCP sistem tüfekler ise önceden doldurulabilmesi adına biraz ekipman gerektirmektedir fakat dürbün ve isabetli atış, yüksek güç konusunda kendine özgü bir avantaj sağlayacaktır. PCP silahlar daha az tepme dolayısıyla daha fazla isabet ve daha fazla güç sağlayacaktır buna paralel olarak daha ayrıntısız ve çeşitli dürbünlerin kullanımına olanak sağlamaktadır. Bu da yine beraberinde daha keyifli atışı ve isabeti getirmektedir.


Kundak Şekli Ergonomi ve Kozmetik


Bu konu tamamen tercihlere bağlı olduğundan üzerine söylenecek çok fazla söz yok belkide. Ancak ergonomi için aynı şey söylenemez yüksek isabetin en önemli unsurlarından biri de tüfeğin ergonomisinin atıcının fiziksel özelliklerine tam karşılık gelip gelmediğidir. Buradan hareketle kundakta vs. düzenlemeler ayarlamalar yapılabilmektedir. Vücut yapısına ve ölçülerine en uygun kundağın seçilmesi önemlidir. 


Tetik Kalitesi


Havalı Silahlar çok farklı fiyat aralıklarında imal edilmekte ve satışa sunulmaktadır. Tetik kalitesi de yine fiyat aralığına ve kullanım amacına bağlı olarak değişmektedir. Pek çok silah için tetik ağırlığı fabrikada 3ıbs olarak ayarlanmakla beraber yine bir çoğunda bu ağırlık opsiyonel olarak değiştirilebilmektedir. Bu opsiyonda yine tüfeğin kalitesi ve fiyatıyla orantılıdır.
Örneğin müsabaka tipi kaliteli tetiklerde tetik ağırlığı nizami ölçülerde en hafif değerlere kadar indirilebilirken av tipi silahlarda tetiğin daha sert olduğunu görebiliriz.


Güç


Hedeflenen kullanım amacı için en uygun düzeyde güce sahip bir silah tercih etmek önemlidir. Amaç dışı çok güçlü bir tüfek tercihi ise doğru bir tercih olmayabilir. Bu konu yalnızca yaylı tüfekler için geçerli olmakla birlikte pcp tüfeklerde böyle bir sorun yoktur.
Yukarıda daha detaylı bir şekilde bahsedildiği gibi yüksek güçlü yaylı tüfekler yüksek tepmeye sebep olurlar, bu da üzerlerindeki dürbünleri kırmalarına konumlarının değişmesine bozulmalarına sebep olmakla birlikte dürbün sabitlense dahi yüksek tepmenin isabeti olumsuz yönde etkilemesine sebep olur.
Kalibre Seçimi


Havalı tüfek seçiminin son aşamasında en önemli kilit noktalarından biri yer almaktadır, kalibre seçimi.
Ülkemiz havalı silah piyasasına bakıldığında 4,5mm 5,5mm 6,35mm hatta 9mm kalibrelerinde havalı silahların bulunabileceğini görmekteyiz. Peki biz bunlar içinde hangi kalibreyi tercih etmeliyiz? Kişiden kişiye kalibre tercihleri genel olarak farklılık göstermektedir. Bu konuda genel bir görüş bulmak mümkün değildir. Kimi havalı silahta 4,5 mm 'nin ideal olduğunu düşünür kimiyse her zaman yüksek kalibreden yanadır.
Benim bu noktadaki şahsi fikrim silahların gücü oranında yüksek kalibre tercih edilmesi yönünde olacaktır.
Kalibre tercihinde bir diğer önemli husus ise yukarıda belirtilen silahın kullanım amacıdır, dünyada Field-Target müsabakalarında genellikle 4,5mm kalibre tercih edilirken uzun mesafe atışlarında koruduğu enerji ile 5,5mm ön plana çıkmakta, 6,35 ve 9mm gibi büyük kalibrelerin ise daha çok av amaçlı kullanıldığı görülmektedir.


Kevin and Craig


Kısmi Çeviri: shooter54


http://www.straightshooters.com/how-to-choose-an-airgun.html

5 yorum:

 1. bilgiler için çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim kendi adıma bulduğum makaleleri burada topluyorum :)

  YanıtlaSil
 3. 1000 fps olan namlu çıkış hızı 305m olan bir tüfekte kaç kalibre kullanmalıyım

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Şu siteden baş ağrıtmayak bir ürünü bana tavsiye edebilirmisiniz. torun havalı tüfek nasıl fiyatı acaba neden ucuz olabilir ki ? www.havalitufeklerim.com

  YanıtlaSil